Jajka to podstawa wielu śniadań. Nadchodząca niedziela to idealny czas, by nasz dzień rozpocząć nie jak zwykle w sposób wytrawny, a na słodko! Myślisz sobie teraz, na słodko? Tak! Niech węglowodany chociaż w jeden dzień tygodnia zawładną Twoim życiem i pozwolą na chwile radości wraz z najbliższymi.
Nasza pierwsza propozycja to nic innego jak prosty omlet na słodko z przepisu niezastąpionej Anny Starmach.
Co potrzebujemy do przygotowania rozpływającego się w ustach omletu? Lista jest dosyć krótka i zawiera:
- 2 jajka
- 4 łyżki mleka
- 3 łyżki mąki
- 2 łyżki powideł śliwkowych (można zastąpić innym smakiem lub po prostu domowym dżemem)
- 2 łyżki serka śmietankowego
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka masła do smażenia
- 1 łyżeczka cukru waniliowego.
Przygotowanie również jest banalne, wystarczy, że
Oddzielisz białka od żółtek, a następnie żółtka wymieszasz z cukrem, mlekiem, mąką pszenną oraz cukrem waniliowym za pomocą trzepaczki.
W kolejnym kroku ubij mikserem (lub trzepaczką) białka na sztywno. Po ich ubiciu, powoli wymieszaj je z masą wykonaną z żółtek.
Na rozgrzanym wcześniej na patelni maśle, smaż omlet na małym ogniu.
Po 3-4 minutach obróć omlet na drugą stronę i pozwól mu na dalsze smażenie (jednak nie dłużej niż 2 minuty!).
Na koniec omlet przełóż na talerz i dodaj do niego serek oraz powidła. Omlet możesz złożyć na pół.
Smacznego!
Źrodło: https://aniastarmach.pl/przepis/omlet-na-slodko/
Austriacy, podobnie jak Polacy uwielbiają jajka. Nikogo nie dziwi więc, że jedną z ich ulubionych potraw śniadaniowych jest Kaiserschmarrn, czyli omlet cesarski! Pomimo trudnej do wymówienia nazwy, przygotowanie omletu jest na prawdę proste.
By móc rozkoszować się słodkim smakiem cesarskiego omletu, przygotuj:
220 g mąki
4 żółtka
4 białka
50 g cukru
250 ml mleka 3,2 % (1 szklanka)
garść rodzynek (opcjonalnie)
szczyptę soli
cukier puder
masło/olej do smażenia
500 g mrożonych śliwek
kilka kropel soku z cytryny.
Jak przygotować omlet?
Mąkę wraz z żółtkami, cukrem i szczyptą soli należy utrzeć na gładką masę. Białka ubijamy na sztywną pianę, a następnie łączymy z masą z żółtek. Piana nie powinna nam wówczas opaść! Na sam koniec możemy dodać trochę rodzynek.
Kolejnym ważnym krokiem jest przygotowanie polewy. W związku z tym, obrane śliwki umieszczamy w garnku, dodajemy do nich cukier oraz kilka kropel soku z cytryny. Po trwającym 8-10 minut podgrzaniu, możemy nasze powidła zblendować.
Powróćmy jednak do samego omletu. Na rozgrzaną patelnię z tłuszczem, wylewamy ciasto (grubości około 2 cm). Podczas smażenia, gdy ciasto nabierze już złocistego koloru, staramy się przewrócić je na drugą stronę, tak by przy okazji je poszarpać na mniejsze kawałki.
Na sam koniec nasze kawałki omletu kładziemy na talerzu, posypujemy cukrem pudrem, a także dodajemy do nich przygotowane wcześniej powidła śliwkowe.
Prawda, że nasze przepisy należą do jednych z najprostszych? Mamy nadzieję, że z nich skorzystacie, a tym samym spędzicie miło czas z drugą połówką, dzieckiem lub rodzicami.
Źródło: http://www.makecookingeasier.pl/na-slodko/kaiserschmarrn/